PORANEK W LISIEJ NORCE

Drodzy Pożeracze Książek!
Pragnę opowiedzieć Wam o dramacie, który został napisany specjalnie dla młodego czytelnika. 
Oto niezwykła ruda rodzinka. Przedstawiam Wam: Mamęlis, Tatęlisa, Natęlis i Bobolisa. 



Nasza lisia historia rozpoczyna się w norce, wczesnym rankiem. W domu panuje poranna krzątanina, podczas której ktoś szuka zagubionych skarpet w szkocką kratę, ktoś inny marudzi przy wyborze kokardek. Jak w każdej rodzinie, tak i tu, nad zamieszaniem panuje Mamalis, która wszystkich ratuje z porannych opresji. Bo Mamalis wie wszystko (niczym Holmes) i umie! To ona na co dzień wytrwale ceruje zniszczone skarpety swojej rudej rodzinki, sprząta mieszkanie, składa porozrzucane gazety, segreguje pranie, szykuje posiłki (przysmaki rodzinki: kleik z robaków, pasztet z myszy, omlet z dżdżownic), odkurza (ogonem!). 
Ten ranek jest jednak inny, bo Mamalis uświadamia sobie, że pragnie jakiejś odmiany. Jako pierwsze dostrzegają przemianę  młode liski. Po cichu zastanawiają się, co jest przyczyną złego humoru ich mamy. Mamalis bowiem jest zła jak szerszeń, ma muchy w nosie i coś ją gryzie. No i zawzięcie przegląda gazety...
I czyta:
Jak myślicie, o czym myśli i marzy Mamalis?
Otóż to, mama pragnie iść do pracy. Wieczorem o jej planach  dowiaduje się cała lisia rodzinka i zaręczam Wam, że nie jest szczęśliwa. Ale o tym możecie przeczytać sami...
Zadanie dla Was:
Spróbujcie odegrać poniższą scenkę. Do zabawy zaproście mamę, tatę, rodzeństwo. Zaplanujcie, kto wejdzie w rolę rodziców, a kto dzieci (podejdźcie do tego z humorem!). Spróbujcie dobrać sobie odpowiednie stroje, maski. Przygotujcie je według własnych pomysłów! Do dobrej zabawy nie potrzeba wiele, wystarczy szczypta wyobraźni!
Oto fragment dramatu Julii Holewińskiej "Skarpety i papiloty" wydawnictwa TASHKA. Myślę, że zabawa w teatr rozpędzi Wasze smutki.  
Drodzy Pożeracze Książek do dzieła! Czas na TEATR! Czas na wspaniałą zabawę!

Zapamiętaj!
Dramat to gatunek literacki. To taki tekst, jakim posługują się aktorzy na scenie. W dramacie mamy podział na role (tekst główny) oraz didaskalia (tekst poboczny, który informuje czytelnika o czasie, miejscu, zachowaniu  i wyglądzie bohaterów). 
Podczas gry aktorzy wchodzą w role, a więc grają jako Mamalis, Tatalis. Aby lepiej odegrać swoją rolę, aktor wybiera sobie kostium (strój) i rekwizyty (przedmioty, których używa na scenie). Podczas przedstawienia ważna jest scenografia (dekoracja). 

"Skarpety i papiloty" to sztuka dla dzieci, która została napisana na zamówienie Wrocławskiego Teatru Lalek.






Komentarze

Popularne posty